טיול לקירגיזסטן


קירגיזסטאן (קירגיסטאן), ארץ של טבע פראי של אגמי טורקיז לצד פסגות מושלגות, עדרי סוסים הרועים בערבות עשב הרריות ונוודים מכניסי אורחים. את רוב שטחה של קירגיזסטאן תופסים הרי הטיאן שאן המדהימים ביופים, המתנשאים לפסגות של מעל 7000 מ’ ולצידן עמקים עמוקים ומדרונות פראיים. במהלך הטיול לקירגיזסטן נפגוש את התושבים הקירגיזיים, על תרבותם הנוודית ההררית המיוחדת, ואת סוסיהם, שלהם מקום חשוב בתרבות זו. אנו מציעים טרק למיטיבי לכת להרי הטיאן שאן או טיול טבע ברכבי שטח אל אזורי האגמים הגבוהים, מעברי הרים ושווקים ייחודיים בהם נפגוש את הנוודים המקומיים.


טיולים לאירופה וליעדים המוכרים כבר איבדו מערכם. טיול לקירגיזסטן הוא חוויה מרעננת עם אלמנטים הפונים לכל המשפחה
נראה שבעקבות הפיכתו של העולם לכפר גלובלי, תיירים רבים כבר מיצו את האפשרויות של הטיולים השכיחים ומחפשים כעת הרפתקאות חדשות. מרבית הישראלים היו כבר בערים הגדולות של אירופה כמו פריז, לונדון, אמסטרדם וכו', והרבה אנשים כבר חוו את הטיולים הרחוקים יותר, כמו ארה"ב, דרום אמריקה, תאילנד והמזרח הרחוק. לכן, יש צורך בארגון של טיול מיוחד ואחר, וכזה שגם יכול להתאים לכל המשפחה.
הטרנד החדש הוא טיול לקירגיזסטן הרחוקה. קירגיזסטן היא מדינה שהייתה שייכת בעבר לברית המועצות וחוותה לא מעט תהפוכות מאז קיבלה עצמאות. עיר הבירה של המדינה היא בישקק, בה חיים כמיליון אנשים בסביבה ירוקה ומהממת. מוזיאון ההיסטוריה הלאומית בעיר היה בעבר מוזיאון לנין, והוא עדות מרתקת לתקופה לא פשוטה עבור הקירגיזים. בעיר יש שוק ססגוני מאוד ומדובר בטיול לחובבי ההיסטוריה והשטח הירוק.
אי אפשר לעשות טיול לקירגיזסטן בלי מעבר בקראקול, עיר בסגנון קוליניאלי, שמציעה גם מגוון מסלולים ירוקים מעניינים ומאתגרים. בדרך אפשר לראות לא מעט בתים ישנים ומשפחות שחיות חיים פשוטים ומתעסקות בעשיית לבד ובגידול מוצרים מהאדמה. בעיר גם לא מעט נוודים האוהבים לארח את הבריות ושווקים ייחודיים.

מהרים ועד רכסים

מה שבאמת מיוחד בקירגיזסטן אלו הנופים המדהימים שלה. מרבית שטח המדינה תפוס על ידי הרי טיאן שאן, המתנשאים לגובה של לא פחות מ-7,000 מטרים. לצד ההרים ישנם עמקים ומדרונות פראיים, בטיול שפונה לחובבי האקסטרים. מה שבאמת מיוחד באיזורים הללו הוא התרבות המיוחדת, שכאילו נתקעה במאה הקודמת. אנשים עדיין מתנהלים על סוסים, וחיים חיים של פעם כולל גידול של ירקות ופירות.
באיזור צ'ולפון אטה ישנו אתר ייחודי במינו – אגם איסיק קול, האגם ההררי השני בגודלו בעולם וכן האגם המלוח השני בגודלו בעולם. האגם ניזון מלא פחות מ-118 נהרות ונחלים, כשמדובר במראה מרהיב בזמן האביב והפריחה. באיזור נמצא גם קניון סקזקה הענק וכפר בוקנבייבו, שם נמצא כפר עתיק של אנשים המתמחים בייצור לבד בשיטות עתיקות.

אירוח כיד המלך

כל האיזורים הפריפריאליים של בישקק שופעים בבתים ישנים המאכלסים משפחות שגרות באיזור כבר מאות שנים. הם מתנהלות כמו ההתנהלות בסדרה "בית קטן בערבה" וחלקן אפילו אוהבות לארח אורחים לארוחות מפנקות בחוץ כמו בימים עברו. את הארוחות האלו יהיה יותר קל להשיג עם טיולים מאורגנים, ולאו דווקא עם טיולים פרטיים.
קירגיזסטן, ממנה לפעמים משמיטים בטעות את האות ז' ויוצרים את המילה קירגיסטן, היא טיול אחר ושונה, בחבל ארץ שלא כל כך מוכר לישראלים. הדינמיקה של האזור די נפיצה, ולכן, ככל שתטיילו מוקדם יותר, ייתכן שתחשפו ליותר מהתרבות המופלאה של העם הקירגיזי המיוחד. טיול לקירגיזסטן יכול להיות חווית אקסטרים, אך גם טיול מאחד למשפחה שלמה.